2022 Myrtle Beach Combine (During Agent Seminars)
Dates: December 7-9, 2022
Gym: Myrtle Beach Sports Center (2115 Farlow Street Myrtle Beach, SC 29578)
Host Hotel: Crown Reef Resort (2913 S Ocean Blvd, Myrtle Beach, SC 29577) reserve
Wednesday, Dec-7th | |
6:00-7:00 pm | Registration |
7:00-8:00 | Meetings, Staff Introductions |
Thursday, Dec- 8th | Team (black) | Team (white) | C | Status |
Mens | ||||
8:00-8:45 am | Germany (Dan Hughes) | Ireland (William Clay) | 1 | Practice |
8:00-8:45 am | Israel (Matt Jones) | Spain (Curt Pickering) | 2 | Practice |
8:00-8:45 am | Romania (James Blackburn) | Malta (Josh Thompson) | 3 | Practice |
8:00-8:45 am | Lithuania (Russ Bergman) | Slovakia (Steve Cramer) | 4 | Practice |
9:00- 10:00 am | Germany (Dan Hughes) | Ireland (William Clay) | 1 | Showcase Game 1 |
9:00- 10:00 am | Israel (Matt Jones) | Spain (Curt Pickering) | 2 | Showcase Game 2 |
10:00-11:00 am | Romania (James Blackburn) | Malta (Josh Thompson) | 1 | Showcase Game 3 |
10:00-11:00 am | Lithuania (Russ Bergman) | Slovakia (Steve Cramer) | 2 | Showcase Game 4 |
11:00- 12:00 pm | Germany (Dan Hughes) | Spain (Curt Pickering) | 1 | Showcase Game 5 |
11:00- 12:00 pm | Ireland (William Clay) | Israel (Matt Jones) | 2 | Showcase Game 6 |
12:00-1:00 pm | Romania (James Blackburn) | Slovakia (Steve Cramer) | 1 | Showcase Game 7 |
12:00-1:00 pm | Malta (Josh Thompson) | Lithuania (Russ Bergman) | 2 | Showcase Game 8 |
Womens | ||||
11:30-12:00 | Stretching/Training | 4 | Open Court | |
12:15-1:00 | Dan Hughes Player Workout | 4 | ||
1:00-1:45 pm | Storm (Dan Hughes) | Aces (Willam Clay) | 3 | Practice |
1:00-1:45 pm | Mercury (Matt Jones) | Wings (Curt Pickering) | 4 | Practice |
2:00-3:00 pm | Storm (Dan Hughes) | Aces (Willam Clay) | 1 | Showcase Game 1 |
2:00-3:00 pm | Mercury (Matt Jones) | Wings (Curt Pickering) | 2 | Showcase Game 2 |
3:00-4:00 pm | Aces (Willam Clay) | Mercury (Matt Jones) | 1 | Showcase Game 3 |
3:00-4:00 pm | Wings (Curt Pickering) | Storm (Dan Hughes) | 2 | Showcase Game 4 |
Friday, Dec- 9th | Team (black) | Team (white) | C | Status |
Mens | ||||
8:00-8:45 am | Germany (Dan Hughes) | Ireland (William Clay) | 1 | Practice/Shoot Around |
8:00-8:45 am | Israel (Matt Jones) | Spain (Curt Pickering) | 2 | Practice/Shoot Around |
8:00-8:45 am | Romania (James Blackburn) | Malta (Josh Thompson) | 3 | Practice/Shoot Around |
8:00-8:45 am | Lithuania (Russ Bergman) | Slovakia (Steve Cramer) | 4 | Practice/Shoot Around |
9:00- 10:00 am | Germany (Dan Hughes) | Israel (Matt Jones) | 1 | Showcase Game 9 |
9:00- 10:00 am | Ireland (William Clay) | Spain (Curt Pickering) | 2 | Showcase Game 10 |
10:00-11:00 am | Romania (James Blackburn) | Lithuania (Russ Bergman) | 1 | Showcase Game 11 |
10:00-11:00 am | Malta (Josh Thompson) | Slovakia (Steve Cramer) | 2 | Showcase Game 12 |
11:00- 12:00 pm | 8th place Team | 7th Place Team | 1 | 7th place Game |
11:00- 12:00 pm | 5th place team | 6th place team | 2 | 5th place Game |
12:00-1:00 pm | 1st place | 2nd place | 1 | Championship Game |
12:00-1:00 pm | 3rd place | 4th place | 2 | 3rd place Game |
Womens | ||||
12-1:00 pm | All Teams | 4 | Open Court | |
1:00 pm-2:00 pm | Storm (Dan Hughes) | Mercury (Matt Jones) | 1 | |
1:00 pm-2:00 pm | Wings (Curt Pickering) | Aces (Willam Clay) | 2 | |
2:00-3:00 pm | 1st place | 2nd place | 1 | Championship Game |
2:00-3:00 pm | 3rd place | 4th place | 2 | 3rd place Game |
3:15–4:00 pm | Top 20 Player Session | 1 | Private Workouts |